Die Geschichte der Stadt Jastarnia
Hel-Halbinsel
Die Halbinsel Hel ist eine einzigartige Natur- und Landschaftsattraktion in Polen.
Es entstand durch Meeresströmungen, die Sand vom Meeresboden transportierten. Die Länge der Halbinsel beträgt etwa 34 km. Es entstand nach und nach, zunächst als Untiefe, die kleine Inseln bildete, die sich schließlich verbanden und diesen schmalen Sandstreifen bildeten, der heute Helska Kosa, Gęsia Szyja oder einfach die Halbinsel Hel heißt. Saubere Strände, Mikroklima, in der Zeit eingefrorene Fischerdörfer mit niedrigen Häusern mit roten Dächern, enge Gassen gesäumt von Weißdornbäumen – das sind die einzigartigen Farben von „Reboki“. Wer einmal hierher kommt, kommt immer wieder hierher zurück. Von Norden her ist die Küste der Halbinsel flach, es gibt einen Dünenkamm und schöne, breite Strände mit feinem weißen Sand.
Interessant ist auch das Klima der Halbinsel – kleine Temperaturschwankungen, geringe Niederschläge, die meisten Sonnentage in Polen und gleichzeitig windig – ein idealer und traumhafter Ort zum Windsurfen, Segeln und anderen Wassersportarten. Der immense natürliche Reichtum der Halbinsel umfasst zahlreiche Vogelarten: Kormorane, Haubentaucher, Strandläufer, Kiebitze, Sturmvögel, Möwen, Seeschwalben und viele andere. In den umliegenden Gewässern leben Meeresfische (Flunder, Hering, Sprotte, Kabeljau, Lachs, Meerforelle) und Süßwasserfische (Hecht, Plötze, Barsch). Auch Kegelrobben, Weißnasendelfine und Schweinswale besuchen die Bucht. Seit 1978 Aufgrund ihrer besonderen Lage und ihres Mikroklimas gehört die Halbinsel zum Küstenpark
Fischereimuseum Hel
Das älteste Gebäude in Hel aus dem 15. Jahrhundert, in dem sich vor Jahren die evangelische Kirche befand und heute Sitz eines Museums ist.
Der vordere Teil wird von einem niedrigen Holzturm gekrönt. der als Sichtbereich dient. Von der Bucht von Puck aus bietet sich ein wunderschönes Panorama auf die Stadt, den Hafen und den Strand. Das Gebäude erlitt in seiner Geschichte einen Brand, wurde später wieder aufgebaut und diente als Leuchtturm. Im 18. Jahrhundert überschwemmten starke Stürme und raue Meereswellen die Kirche stark, was dazu führte, dass das Gebäude und der Turm teilweise ins Meer rutschten. Es gibt umfangreiche Sammlungen, die die Geschichte der Fischerei veranschaulichen. Die Ausstellung des Museums umfasst unter anderem: Fischerboote, Angelausrüstung, Modelle polnischer Fischereifahrzeuge und Gemälde zum Thema Fischerei in der polnischen Malerei.
Adresse; Hel ul. Bulwar Nadmorski 2 Tel. +48 58 675 05 52 www.kaszubia.com/pl/adresy/muzea/hel.htm
Groty Mechowskie
Groty Mechowskie to najmniejsza podziemna trasa turystyczna w Polsce,
zwiedzanie trwa kilka minut za to jedyna tego typu jaskinia na całym Niżu Europejskim. Odkryta przypadkowo w 1818 roku, była kilkakrotnie zasypywana i odsłaniana. Obecnie grota została udostępniona do zwiedzania. Dla turystów udostępniona jest tylko niewielka, przyotworowa część jaskini, ponieważ pozostała część jest bardzo trudno dostępna (wymaga czołgania się). Jaskinia powstała w obrębie wzgórza morenowego, wskutek wypłukania piasku spomiędzy scementowanych węglanem wapnia, a przez to odporniejszych na erozję, skał osadowych, w wyniku czego utworzyły się malownicze słupy podtrzymujące sklepienie przy obu wejściach do jaskini. W głąb wzgórza biegnie niski korytarz kilkudziesięciometrowej długości. Występują w nim formy naciekowe: stalaktyty i polewy, częściowo zabarwione na kolor czerwony, dzięki obecności związków żelaza rozpuszczonych w wodzie.
Fokarium Hel
Na turystów czekają sympatyczne foki.
Ssaki te żyją w basenie usytuowanym na terenie Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, w pobliżu Bulwaru Nadmorskiego. Ośrodek istnieje od 1999r., choć działalność na rzecz ochrony fok podjęta została już w momencie pojawienia się pierwszego podopiecznego – Balbina. Miało to miejsce w 1992 roku, bowiem na plaży w Juracie znaleziono młodego samca foki szarej. Stacja badawczo-hodowlana stwarza szansę dzięki której w przyszłości foki znów zasiedlą południową część Bałtyku. Wyleczone foki są wypuszczane na wolność, podobnie jak przychówek naszego hodowlanego stada. Wszystko po to, aby foki szare mogły żyć jak dawniej w obrębie całego morza, a spełniając pozytywną rolę drapieżnika były dla człowieka testerem jakości morskiego ekosystemu, w tym ryb. Najciekawszy moment na odwiedziny Fokarium to godzina 11 i 14 z/w na karmienie fok. Aktualne godziny otwarcia Fokarium: www.fokarium.pl/wazneinf.htm
Adres; Hel ul. Morska 2 tel. + 48 58 675 08 36 /dojazd 11km.samochodem/ www.fokarium.pl
Wędkarstwo morskie
Jacht Passat VII jest jednostką przystosowaną do całorocznych morskich połowów wędkarskich ryb.
Wypłyń z nami na dalekie łowiska. Gwarantujemy połowy wielkich sztuk .W okresie letnim proponujemy rejsy rekreacyjne z możliwością wędkowania sprzętem wędkarskim będącym na wyposażeniu jachtu. Zapraszamy wędkarzy indywidualnych, profesjonalistów, amatorów, turystów, oraz grupy zorganizowane i towarzyskie. Podczas rejsu każdy z uczestników wyprawy na „wielką rybę” może ogrzać się i posilić w jednej z dwóch kabin znajdujących się na pokładzie. W zależności od warunków pogodowych i apetytów gości, na życzenie, kucharz okrętowy może sporządzić posiłek ze złowionych ryb.
Port Jastarnia
Malowniczym miejscem w Jastarni jest port rybacki powstały z 1928 roku.
W części wschodniej znajduje się ośrodek żeglarstwa sportowego i baza płetwonurków, część zachodnia wykorzystana jest przez łodzie i kutry rybackie oraz statki żeglugi przybrzeżnej. Rezerwując wakacyjne noclegi w Jastarni z Meteora warto wiedzieć, że oprócz zwiedzania miasta i portu istnieje możliwość udania się w rejs po Bałtyku. Z portu można wybrać się na wycieczkę po zatoce tzw. Pomerankami. Pomeranki to stare tradycyjne łodzie kaszubskie. Można wypożyczać różnego rodzaju sprzęt wodny: kajaki, rowery wodne, skutery, deski windsurfingowe. Wejście do portu znajduje się po stronie południowej. Szerokość wejścia wynosi 60 m, głębokość na wejściu i torze podejściowym to 5m.Tor podejściowy o długości 1000 m oznakowany jest światłem na kaszycy i 3 parami pław nieświecących. W północno zachodniej części portu usytuowano wyciąg kutrowy i warsztat mechaniczny. Port jest administrowany przez Urząd Morski w Gdyni. Mogą tu wchodzić jednostki o zanurzeniu do 3,5 m.
Tramwaj wodny
W okresie letnim zachęcamy Naszych Gości do korzystania z wygodnej i atrakcyjnej formy zwiedzenia Trójmiasta. Tramwaj wodny wypływa z portu Jastarnia i płynie do portu w Gdyni, Mola w Sopocie i portu w Gdańsku. Dzięki czemu można zwiedzić podczas jednodniowej wycieczki tak ciekawe miejsca jak; Skwer Kościuszki i Bulwar w Gdyni, Kurort Sopot z uroczym „Monciakiem” i „Łazienkami” oraz Przepiękną Starówkę w Gdańsku. Dla rodzin z dziećmi polecić możemy wycieczkę do Oliwskiego Zoo w Gdańsku. Atrakcyjnym sakralnym obiektem jest Katedra Oliwska z słynnymi organami z XVII wieku.
Latarnia morska Hel
Płynące statki z zachodu do Gdańska omijały długą na 30km. Mierzeję Helską.
Koniecznością stało się wybudowanie w tym miejscu latarni morskiej. Pierwsze światło nawigacyjne pojawiło się w XVII wieku i znajdowało się w wieży starego kościoła. Około 1638 roku zbudowano pierwszą drewnianą latarnię z paleniskiem węglowym czynna od jesieni do wiosny, następnie latarnia uległa spaleniu, odbudowana ponownie o konstrukcji zbliżonej do żurawia studziennego, u którego końca zawieszony był kocioł lub żelazny kosz z paleniskiem na smołę lub węgiel. Często niszczona przez sztormy i odbudowywana latarnia morska w roku 1806 doczekała się rozpoczęcia budowy murowanej okrągłej wieży. Na początku II Wojny Światowej została wysadzona przez polskich żołnierzy, a następnie w 1942 roku miejscowi Kaszubi wybudowali ośmiokątna wieżę z palonej ciemnoczerwonej cegły zwężająca się ku górze, z galerią pod stożkowym dachem, wysokość wieży 41,5m. Źródłem światła jest żarówka o mocy 1000W., która w przypadku przepalenia się wykonuje automatycznie obrót, a na jej miejsce ustawia się żarówka zapasowa, widoczne światło z 33km.
Latarnia jest dostępna dla turystów